Рейчъл Уайтред е британски артист и скулптор. Номинирана за първи път през 1991-ва година за престижната Turner Prize, през 1993-та тя става и първата жена-артист, която печели наградата. Чрез скулптурите си Уайтред изследва връзките между позитивно и негативно пространство, прилагайки различни техники на отливане на материали, като гипс, resin (резин-епоксидна смола), гума, восък, цимент и метал. Творбите ѝ често са вдъхновени от традиционни предмети, използвани в ежедневието, като мебели и кутии, или от архитектурни структури – подови настилки, стълби или дори цели стаи и сгради.
Настоящата изложба на Рейчъл Уайтред в Tate Britain представя последните три десетилетия от творчеството ѝ. Untitled (100 spaces) е серия от 100 скулптури, изработени от епоксидна смола. Те са разположени малко след главния вход на музея и са първото нещо, което посетителите на Tate Britain могат да видят още преди началото на самата изложба. Позиционирането на отделните фрагменти се променя според пространството на музеите, в които се представя творбата. В галерията Duveen на Tate Britain, конфигурацията им е 5х20. Всяка скулптура представлява отливка на празното пространство, образувано под различен стол. За творбата Уайтред подбира 100 различни столa, които намира в църкви, училища, стари трапезарии или изоставени обществени сгради. Макар и подобни по размери, всеки един от столовете сякаш притежава своя собствена идентичност.
Процесът на отливане запечатва не само формата на мебелите, но и следите от несъвършенства по повърхността им. Изборът на материал в случая е и основният елемент, който отличава Untitled (100 spaces) от останалите творби на Уайтред. Докато скулптурите ѝ от гипс и цимент представят по-скоро външната обвивка и обем на формите, прозрачността на материал като епоксидната смола позволява да надникнем в основата на формите и да ги разгледаме от различни ъгли. Структурата и прозрачността на материала пречупват светлината по различен начин и създават усещането, че всяка една от скулптурите е сякаш осветена отвътре. Светлината в отделните блокове променя цветовите им нюанси и загатва, че всеки от обемите има свой собствен живот.
Чрез Untitled (100 spaces) Уайтред успява да преобрази един тривиален предмет от ежедневието като стола в обект на красота и мистерия.
Shallow breath (1988), Untitled (Black bed) (1991) и Untitled (Amber bed) (1991) са поредните примери за обикновени предмети, които авторката интерпретира по необичаен начин. Леглото и матрака за Уайтред олицетворяват началото и края на човешкия живот. Shallow breath тя свързва със смъртта на баща си, но посланието, което скулптурата отправя, отива отвъд личната драма. Untitled (Amber bed) представя колективната трагедия – матракът като символ на бездомност и безизходица, които Уайтред често наблюдава по улиците на Лондон. За Untitbled (Amber bed) авторката казва: Исках да създам нещо фигуративно. Използвах матрака или празното постранство под леглата като метафора за хората.
С времето творческите интереси на Уайтред се изместват от лични вещи към по-мащабни обекти, като жилищни и обществени пространства. И този път авторката избира пространства и структури, които в основата си са тривиални и пренебрегнати, за да ги съживи и превърне в обеми, носещи послания и разказващи истории. Серията Untitled (Stairs) 2001 се фокусира върху отливки на стълбища, чиито форми авторката взаимства от нефукционираща синагога в Бетнал Грийн в Източен Лондон, която тя и партньорът ѝ Маркъс Тайлор купуват през 1999-та, за да превърнат в свое студио и дом. Стълбите, като място за преминаване, движение, динамичност, като пространствени диагонали, които преминават през сградите, свързвайки пространства, етажи, хора. Играта с разположението на стълбищата в пространството в скулптурите на Уайтред ги превръща от функционални структури в невъзможни архитектурни елементи, които дезориентират и объркват и преминават от реалното в илюзорното.
Скулптурите на Уайтред продължават да увеличават мащаба си. Untitled (Room 101) 2003 е модел на стая на BBC, където писателят Джордж Оруел работи по време на Втората световна война. Предполага се, че именно тази стая е вдъхновила Оруел за стаята на ужасите в романа му “Nineteen Eighty-Four”.
Чрез скулптурите си Уайтред превръща тривиални предмети в призрачни негативи на самите тях, в реплики, които изглеждат особени и същевременно познати. Скулптурите ѝ репликират не толкова отделни форми, колкото празното пространство между тях. Предметите, които Уайтред подбира за отливките, съдържат в себе си не само част от съдбите на притежателите им, но и известна доза универсалност, която ги прави част от колективната памет и загатва, че историите, които разказват, биха могли да принадлежат на всеки един от нас.
Автор: Десислава Маданска
* Изложбата на Рейчъл Уайтред в Tate Britain може да бъде видяна до 21 януари 2018.
Заглавно изображение: Rachel Whiteread в Tate Britain. Снимка: Десислава Маданска